Údržba a čistenie syntetickej kože

Údržba a čistenie syntetickej kože

Co je eko kůže?

Takzvaná eko kůže -  syntetická (někdy psáno dohromady jako ekokůže) není kůže z ekologicky chovaných zvířat na bio farmách, jak by se mohlo zdát, ale náhražka pravé kůže, vyráběná ze syntetických materiálů. Tvoří ji látkový podklad, většinou bavlněný úplet, na který se nanáší vrstva netoxického polyuretanu. Na první pohled je syntetická kůže k nerozeznání od té pravé, jejich vlastnosti se však v mnohém liší.

Jednu z prvních umělých náhražek kůže se podařilo vyrobit německému chemikovi Herrmannu Staudingerovi při jeho experimentech během 2. světové války. Charakterizoval polymery a jejich vazby, čímž otevřel cestu k masové produkci plastových výrobků. Textilie potažené plastem se pak začaly hojně vyrábět od poloviny 60. let minulého století a od té doby se zdokonalují až do dnešní podoby.

K základním vlastnostem  eko kůže patří její částečná prodyšnost - která ale nedosahuje parametrů prodyšnosti čalounických látek a má tendeci zachytávat na svém povrchu zejména lidský pot, který není vidět, ale je pro ekokůži největším potenciálním nebezpečím!!!

Eko kůže má solidní pevnost i odolnost proti oděru a na rozdíl od přírodní kůže může mít také prakticky jakoukoliv barvu. Její životnost je sice o něco kratší, ale na druhou stranu se prodává o mnoho levněji. Dá se prošít i na běžném šicím stroji a je vhodná všude tam, kde přebývají lidé postižení alergiemi. Nevýhodu má v tom, že kvůli své propustnosti je náchylnější na styk s tekutinami, které mohou na nábytku způsobit nevratné škody.

Vlastností umělé usně, jak se také jinak nazývá, nejvíce využívají výrobci moderního nábytku, a to především při čalounění sedaček, křesel, židlí, oblíbených sedacích pytlů a někdy i postelí.

Na první pohled není rozdíl mezi kůží a její syntetickou náhražkou patrný

ÚDRŽBA MUSÍ BÝT PRAVIDELNÁ

SYNTETICKÁ KŮŽE - EKOKŮŽE NESNÁŠÍ MASNOTU A LIDSKÝ POT !!!

Životnost nábytku polstrovaného eko kůží můžeme prodloužit tím, že se o něj budeme řádně a pravidelně starat. První zásadou je, nevystavovat jej dlouhodobě přímému slunečnímu UV záření a teplotám nad 25 stupňů Celsia.

NIKDY nepoužívejte žádné chemické prostředky a impregnační přípravky určené na pravou kůži!

Pro běžnou údržbu postačí hadřík navlhčený slabém roztoku mýdla nebo tekutého pracího prášku s neutrálním pH.

Exponovaná místa - sedáky, opěrky za a hlavy, područky doporučujeme minimálně jednou za 1-2mesíce odmastit technickým benzínem. Nemějte obavy, že si tím můžete poškodit potah nebo že bude zapáchat od benzínu. Ve větrané místnosti zápach do 5ti minut vyvane a benzín se z povrchu na 100% odpaří bez zápachu.

Více ve fotogalerii níže. Nic víc k tomu není potřeba.

Vhodné je také pravidelně ošetřovat eko kůži sprejem, určeným speciálně pro tento materiál, většinou jej seženeme v prodejnách s obuví.

UPOZORNĚNÍ: V žádném případe neutírejte eko kůži vlhčenými obrousky - naprostá většina obrosků je napuštěna chemií - zejména výtažkem Aloe Vera a éterických olejů, které mají za úlohu zvláčnit lidskou pokožku, v případě čistícých obrousků na tvrdý nábytek obsahují vosky . . . ekokůži za pár měsíců zcela určitě totálně a nenávratně poškodí! 

Čištění eko kůže

Základní pravidlo být při čištění úspěšný je zasáhnout včas - co nejdříve po zjištění akutního znečištění.

Pokud potřebujeme vyčistit menší skvrny, postačí už zmíněný slabší roztok mýdla nebo pracího prášku, v žádném případě ale neberte do ruky režný kartáč, protože byste si mohli do sedačky vydřít nepěknou díru. Takový pokus o odstranění fleků třeba po červeném víně může lehce skončit nenávratným zničením nábytku. Pokud sáhnete po nějakém čističi na eko kůže, přečtěte si nejprve pozorně návod k jeho použití a pro jistotu jej nejdřív vyzkoušejte na místě, které není na první pohled vidět.

Při polití eko kůže tekutinou ji nejprve rychle vysajeme papírem a vzniklou skvrnu následně opět vyčistíme vlhkým hadrem. Obdobně postupujeme i v případě, že nám na nábytek upadne nějaké jídlo. Je potřeba co nejdříve odstranit tu nejhorší nečistotu a flek jemně vydrhnout. Když se to nepodaří nebo dojde k potřísnění umělé kůže těžce odstranitelnou látkou (inkoustem, lakem na nehty a podobně), raději se obraťte na odbornou úklidovou firmu, která by si měla v těchto případech poradit.

Jak ji poznat?

Pod moderním pojmem eko kůže se může skrývat jednak výše popsaný materiál z bavlněného úpletu a polyuretanu, ale také rozemleté zbytky pravé kůže – odpadu z obuvnické či brašnářské výroby, spojené lepidly a slisované znovu dohromady. Zda se jedná o pravou kůži nebo jen její náhražku, odhalíme poměrně jednoduchým způsobem. Všechny uměle vyráběné napodobeniny včetně eko kůže se při styku s otevřeným ohněm začnou kroutit a ihned vzplanou, zatímco opravdová kůže pouze zčerná. Zkoušku ovšem nedoporučujeme z pochopitelných důvodů provádět na viditelných místech. Pokud si nejste jistí, čím přesně je nábytek, který chcete koupit, čalouněný, informujte se raději přímo u výrobce.

Výhody eko kůže:
•dobrá prodyšnost
•snadná údržba
•menší pořizovací cena
•neomezená škála barev

Nevýhody eko kůže:
•kratší životnost
•snazší opotřebování
•náchylnější na skvrny po tekutinách