Návod na údržbu

Návod na údržbu

 

Rozdíly mezi běžně údržbou a odstraňováním nečistot. 

Běžná údržba vhodná pro všechny druhy potahů je srovnatelná s denní péčí o lidské tělo. To znamená, že znečištění, která vznikají při denním užívání, odstraníme pravidelným vysáváním s násadou na čalounění s nízkou sací silou a potom vyčešeme měkkým kartáčem po směru vlasu. 

Včetně toho bychom měli čas od času potahový materiál otřít vlhkým (ne mokrým) koženým hadříkem (jelenicí) neboť vlhkost vzduchu bývá v prostorech vytápěných centrálním topením dost nízká. Vlhkost napomáhá pružnosti vláken a tím pozitivně působí na dlouhověkost látky.

Odstraňování nečistot

je nevyhnutelné jen ve výjimečných případech jako např. po „malých nehodách“, které se stávají v domácnosti (vylití nápoje, jídla, krev, apod.)

Odstraňování skvrn (viz tabulka)

by mělo být záležitostí odborníka na čištění potahů. Pokud byste se o něj přece jen chtěli pokusit sami, měli byste dodržet následující zásady:
Hrubé části, např. zbytky jídla by měly být odstraněny pomocí lžíce nebo tupou stranou nože. Zaschnuté skvrny neseškrabujte v žádném případě nehty, abyste zabránili poškození vláken látky. Tekutiny se odstraňují pomocí savého hadříku, setřete je však jen lehkými dotyky – nedrhnout.

Potom by mělo následovat dočištění vlažnou vodou (30 st. C) s přidaným PH (neutrální šampon nebo jemný prací prostředek). V žádném případě nepracujte s domácími čisticími prostředky, které obsahují kyselinu a poškozují vlákna látky. Při čištění je důležité postupovat zvenku dovnitř, z okraje do středu, aby se skvrna nezvětšila a zabránilo se tvoření okrajových skvrn.

Čištění je všeobecně jednoduché a lze je provádět bez použití velkého tlaku.

Po odstranění skvrn se celá plocha musí vždy utřít vlhkým hadříkem od spoje ke spoji, aby se zabránilo vytváření okrajů. Nakonec se suchým hadrem setře nanesený čisticí prostředek a kartáčem se nanese fluor. Předtím, než se začne tento vyčištěný nábytek opět užívat, musí být úplně suchý. Po vyschnutí se fluor vysaje vysavačem a jemným kartáčem opět nanese.

Další podrobnosti o odstraňování skvrn se dozvíte níže.

Odstraňování skvrn z textilních potahů

Skvrny rozpustné ve vodě!

A – Odstranit studenou vodou, v případě potřeby zředěnou šamponem. Nikdy nepoužívat horkou vodu, vaječný bílek by se v ní srazil.

B – Odstranit vlažným roztokem šamponu a vody. Pokud se tímto skvrny zcela neodstranily, místo se může po uschnutí dočistit benzinem na praní nebo čističem skvrn.

C – Nenechat zaschnout! Ihned očistit roztokem vlažné vody zředěné šamponem.

Skvrny, které nejsou rozpustné ve vodě!

D – Odstranit rozpouštědly jako jsou benzin, líh nebo běžné kapaliny na odstraňování skvrn.

E – Nepoužívat žehličku! Rozdrobit na co nejmenší kousky a opatrně odstranit z povrchu. Několikrát dočistit benzinem na čištění.

Pozor – při veluru vzniká nebezpečí poškození povrchu. Informujte se u odborníka.

F – Informujte se u odborníka.

G – Bílý hadřík navlhčit v roztoku kyseliny citrónové (zarovnaná polévková lžíce na 100 ml studené vody) a nanášet od okraje dovnitř skvrny.

Tabulka používání čistících návodů při různých způsobech znečištění potahových látek:

Pivo - C
Máslo - D
Krev (zaschnutá) - G
Krev - A
Bílek/žloutek - A
Zvratky - B
Barva (emulze) - D
Barva (olej) - D
Mast (tuk) - D
Fix - D
Nápoje / ovocné šťávy - C
Kakao / Mléko - B
Káva s mlékem - B
Žvýkačka - F
Uhlí - D
Bláto / Moč /Výkaly - A
Kuličkové pero - B
Rtěnka - B
Lak na nehty - D
Parfém - B
Zakouření/popel z cigaret - B
Rez - G
Krém na boty - B
Majonéza - B
Jídlo - B
Líh/Lihoviny - C
Čaj - C
Inkoust - B
Vosk - E
Víno - B/C

Upozornění:

Nepoužívejte v žádném případě syntetická rozpouštědla a ředidla (s výjimkou čisticího benzinu, lihu nebo běžných kapalin na odstraňování skvrn), mohli byste trvale poškodit čalounění všech typů!
Dříve než budete čistit, zkuste líh, benzín, nebo běžnou kapalinu na odstraňování skvrn na místě, které není vidět - napr.spodní strana sedací soupravy.

Nikdy nepoužívejte LÍH koncentrovaný !!! Zřeďte jej vodou.

Lepidlo nebo zaschnutí nikdy neodstraňujeme nehtem nebo tvrdým předmětem.

Odstraňování skvrn by mělo být výhradně věcí odborníků na čištění čalounění.

Sedací soupravy našeho sortimentu se vyrábějí především pro trh západní Evropy, odpovídají přísným technickým normám a požadavkúm EU, vyvážejí se do Německé spolkové republiky, Švýcarska, BeNeLuxu, Itálie, Španělska a Skandinávie. Jsou vyráběny z vysoce kvalitních materálú a zároveň při výstupu z výroby podrobeny pečlivé kontrole kvality!

ZDE SE NACHÁZÍ NEJVĚTŠÍ ČESKÁ ONLINE VIDEO GALERIE ČIŠTĚNÍ POTAHŮ AQUACLEAN