Začínáme - výběr nové sedačky...

Začínáme - výběr nové sedačky...

Sedací souprava je bezesporu nejdůležitějším kusem nábytku v obývacím pokoji. 

Ať už se jedná o útulné křeslo pro relaxaci, nebo pohodlnou sedací soupravu, která je hlavní místo k odpočinku po dlouhém dni. Můžete zde posedět s přáteli, užít si příjemný večer u televize nebo si odpoledne krátce zdřímnout. Proto by vám měla být sedačka ideálně "ušitá na míru" . . . nemyslíme tím samozřejmě jenom rozměry. 

Níže se dozvíte, jaké typy pohovek existují a jak najít ten správný gauč pro vaše potřeby. Nějaké otázky? Jako Váš odborný prodejce čalouněného nábytku Vám rádi osobně poradíme!  

 

Kvalitní sedací soupravu v e-shopu asi nekoupíte...Je potřeba navštívit kamennou prodejnu a vše si osobně prohlídnout, vyzkoušet, vybrat...  

 

Pořízení kvalitní sedací soupravy není malá investice a proto je potřeba informace správně vyhodnotit s ohledem na právě Vaše potřeby užívaní a až následně udělat zásadní rozhodnutí. Sedací souprava je v domácnosti mimořádně důležité místo pro relax, odpočinek, posezení s rodinou nebo přáteli. Zároveň je sedací souprava nejdominantnější a nejpoužívanější prvek obývacího pokoje. Proto jsme pro Vás vytvořili poradenskou sekci Rady a Tipy. Výběr a pořízení nové sedací soupravy nebo co by jste měli vědět... SOFALAND - značka kvality, kultury, harmonie a zdravého bydlení. Výběru sedací soupravy je víc než nutné věnovat dostatek času a pozornosti.

 

Chcete-li se dobře rozhodnout pro skutečně krásnou, praktickou a trvanlivou sedací soupravu, jste tady správně.Než se vydáte do obchodu, dobře se porozhlédněte a projděte se po vašem bytě či domě. Ujasněte si, kde bude sedací souprava stát a kolik na ni máte místa - vyměřte si prostor, ve které se bude nacházet. Zohledněte stávající či budoucí vybavení místnosti, se kterým by sedací souprava měla ladit. Od toho všeho se odvíjí velikost, typ a styl vaší sedací soupravy a souvisí s tím také použité materiály a vlastnosti, kterým by jste měli věnovat pozornost.

 

Sedací soupravy 3 + 2 + 1 a jejich variabilita 

Primárním kritériem při výběru sedacích souprav je počet míst k sezení. Tradičním řešením jsou dvojsedáky, trojsedáky či čtyřsedáky . Soupravy lze ale vhodně rozšířit o křesla nebo další díl pohovky. Souprava, ke které lze dokoupit křeslo ve stejném stylu, je rázem o jedno místo prostornější. Souprava tvořená více pohovkami velice dobře ohraničí prostor a vytvoří dojem intimity. Pro větší počet osob je také neskonale pohodlnější než souprava, kde sedí všichni v jedné řadě. Tyto variace mají nespornou výhodu v tom, že jednotlivé kusy lze libovolně přeskupovat a stále měnit ráz obývacího pokoje. Sedací souprava, se kterou budete manipulovat v místnosti, by měla mít kvalitní nohy podlepené filcovými podložkami - předejdete tím i možnému poškození podlahy.

Rohové sedací soupravy -  sedací souprava do rohu

Rohové sedací soupravy nejsou tak prostorově náročné jako soupravy sestávající z několika kusů nábytku. Přitom umožňují skutečně pohodlné sezení pro větší počet osob. Všichni na pohovce nesedí přímo vedle sebe, což je pro komunikaci vždy příjemnější.
Rohové soupravy navíc výtečně poslouží jako pomyslný předěl v místnosti, která je obývacím pokojem a kuchyní v jednom. Pokud jste se rozhodli pro rohovou sedací soupravu, nezapomeňte vzít v potaz natočení sedačky, aby vyhovovala vašemu prostorovému rozložení s přihlédnutím na skutečnost, či orientace sedací soupravy je často definitivní - technicky není možné ji časem prohodit naopak. Sofaland  u všech svých produktů nabízí pravou i levou variantu.

Rozkládací sedací soupravy

Dokonalým pomocníkem při častých návštěvách, které se chtějí zdržet déle, je rozkládací sedací souprava. Kvalitní a dobře navržené rozkládací pohovky si nezadají s klasickým jednolůžkem nebo dvoulůžkem. Přece je ale potřeba zvážit, kolik krát se stalo - nebo se může stát, že bude návštěva u Vás přespávat. Každá rozkládací sedací souprava je ve své podstatě kompromisem mezi sedací soupravou a postelí, u některých typů může být pohodlné spaní na úkor pohodlného posezení a odpočinku, v neposlední řadě i celkového vzhledu a designu. Proto je dobré si zakoupení rozkládací pohovky dobře promyslet - dříve než ji zakoupíte a a necháte dovézt domů.
V některých případech je asi lepší myslet na sebe, svoje pohodlí a hezký obývací pokoj - skutečně "občasné" spaní pro návštěvy je lepší vyřešit třeba kvalitní nafukovací postelí (která se dá snadno skladovat sbalena v tašce ve skříni a je možné si ji vzít sebou i na vaše cesty a návštěvy)...například tady: nafukovací dvoupostel Hawaj 

Jiné téma je rozkládací sedací soupravy určené pro trvalé každodenní spaní

které jsou vhodné do menších obytných prostor, kde není možné mít současně sedací soupravu a postel.

Tady je důležité zohlednit několik aspektů:

Rozkládá se snadno? Obsahuje úložný prostor na lůžkoviny? Jak bude výsledné lůžko vysoké a kde budou mezery mezi matracemi? To vše je dobré zjistit předem. Informujete se také, zda je možné volit různé druhy matrací. Pro častější použití na spaní se investice do kvalitní matrace opravu vyplatí. Nezapomeňte, že pokud bude sedací souprava rozkládací, musíte mít dost místa pro její rozložení. V případě, že poputuje vaše sedací souprava do patra, ujistěte se, že ji tam po schodech dostanete. Nebývá to vždy samozřejmostí. Novinkou na trhu jsou překlápěcí pohovky, které jsme jako první v ČR představili na dubnovém veletrhu bydlení Mobitex 2010. Tato rozkládací sedací souprava STEEL má vyměnitelnou matraci umístěnou na spodní části, pohovku tak stačí překlopit a máte plnohodnotné lůžko. Vyrábí se ve verzi 3pohovka nebo 2pohovka, v rohové verzi s ůložným prostorem nebo jako rozkládací křeslo na každodenní spaní SINGLE

Naše rozkládací sedací soupravy na každodenní spaní STEEL jsou v ČR již několik let nejprodávanější - nejlepší poměr cena * kvalita * výkon. Díky špičkovým bezporuchovým mechanismům Sedac Meral z Belgie a kvalitnímu zpracování sedáků a opěrek zad jsou bez jakýchkoliv reklamací.

Taburet - hoker, jedinečný doplněk sedací soupravy

Rafinovanou vymožeností k některým pohovkám je taburet. Nezabere tolik místa, jako křeslo či dvoused. A je doslova multifunkční. Taburet je nejen sedadlem, ale také příležitostným stolkem či důležitou podnožkou. Taburet je také úžasně skladný, dá se snadno přemístit.

Rám a vnitřní konstrukční prvky

Rám pohovky není vidět na první pohled, což rozhodně neznamená, že na rámu sedací soupravy nezáleží. Opak je pravdou. Rám z levného materiálu jako je plast nebo nezpevněná měkká dřeva borovice či smrk většinou dlouho nevydrží. Proto se doporučují rámy z tvrdých dřev jako je dub, buk či javor. Kovové konstrukce z oceli a chromu jsou pevné a bytelné. Dobrou volbou pro výplň je polyuretanová pěna. Kvalitní odpružení má vliv jak na pohodlí při sezení, tak na životnost sedací soupravy. Velice trvanlivé a pohodlné na sezení jsou spodní ocelové vlny. Dobrou službu mohou prokázat i spirálovité pružiny. U konstrukce si všímejte způsobu upevnění – pokud jsou k sobě jednotlivé části, jako například nohy pohovky, pouze slepeny, konstrukce nebude příliš trvanlivá

Atypy - úpravy rozměrů a tvarů sedacích souprav na míru

Někdy se může stát, že se Vám líbí konkrétní sedací souprava, která ale svými rozměry  dispozičně nevyhovuje Vašim představám - rozměrovým možnostem místnosti. V nevyhnutelných případech je možné upravit rozměry sedací soupravy - prodloužit nebo zkrátit otoman, různě nakombinovat moduly. Nedoporučujeme upravovat "základní" rozmery sedacích souprav - výšku zad - opěráků, hloubku sedu, vyšší nebo nižší nohy. Všechny tyto rozměry a jejich poměry mají zásadní vliv na celkový vzhled - design sedací soupravy. Výsledkem pak může být úplně nový typ sedací soupravy, která se Vám ve výsledku nemusí líbit jako ta původní , ze které se vycházelo - může chybět právě to, proč jste se pro ní rozhodli, může chybět radost z hezké sedací soupravy. 

Atypování sedačky - jejich modulů ji v neposlední řadě významně prodraží - je potřeba upravit rám, další konstrukční prvky a střihy potahů. To všechno se musí individuálně rozkreslit, propočítat vyrobit ručně-mimo sériové výroby.