Všechno o pravé kůži

Všechno o pravé kůži

Každý produkt pokrytý kůží je unikátní ve svém druhu. Přirozená vlastnost nábytkářské kůže a její příjemnost se perfektně hodí na křesla, gauče, pohovky, židle, což přidává těmto kusům nábytku na eleganci.

Kůže (resp. useň) je přírodním, přirozeně krásným materiálem zvířecího původu se svými typickými znaky jako jsou např. jizvy, pigmentové skvrny, odřeniny nebo vrásky. Je to velmi odolný materiál s dlouhou životností. Aby se její krása a přirozený vzhled uchoval co nejdéle je zapotřebí o ní pravidelně pečovat a dodržovat několik doporučených zásad užívání. Každodenní péče o kůži není nijak náročná a vyžaduje jen malou pozornost. Všechny kůže jsou již ošetřeny takovým způsobem, aby byly odolné proti prachu.

Doporučené čištění a údržba:

Nikdy nepoužívejte chemické prostředky nebo v domácnosti běžné čisticí prostředky, které nejsou označeny výrobcem jako čistící na pravou kůži. Ty mohou zásadně ovlivnit vlastnosti kůže, mohou ji závažně a nenávratně poškodit!
 
Před aplikací jakéhokoliv prostředku na kůži, proveďte vždy zkoušku na méně viditelném místě.

Ujistěte se, že Vaše pohovka je umístěna nejméně 50 cm od zdrojů tepla jako např. krby, kamna, ohřívače, topení. Nevystavujte kůži přímému slunečnímu záření nebo jinému silnému zdroji světla. Pomůžete tím udržet kůži vláčnou a předejte jejímu praskání, lámání a vyblednutí.

Udržujte kůži bez prachových částic. Jednou do týdne sedačku vysajte a přetřete vlhkým bavlněným hadříkem. Prach působí na povrchu kůže jako abrazivo!
Větrejte v obdobích vlhka.

Čerstvé skvrny a znečištění odstraňujte ihned za pomocí navlhčené utěrky. Použijte umělou houbu namočenou v destilované vodě a krouživými pohyby otírejte skvrnu, jemně, netlačte, a poté pečlivě vysušte vlněnou utěrkou. Případnou tekutinu ihned odsajte papírovým ručníkem nebo kapesníkem. Jakmile kůže absorbuje tekutinu, skvrna je nevratná! Jestliže nelze skvrnu odstranit, obraťte se na specializovaný servis.

Na kožené čalounění nikdy nepokládejte noviny a časopisy. Novinové barvivo může proniknout a zabarvit povrch kůže.

K sezení užívejte pouze místa k tomu určená! Střídavě užívejte všechna místa sedací soupravy, aby se předešlo rozdílům ve vzhledu kůže a tvrdosti jednotlivých sedáků. Optimální klimatické podmínky pro kožený nábytek jsou: vlhkost vzduchu 50 – 75% a teplota vzduchu 10 – 25°C
Kompletní čištění a konzervaci sedací soupravy provádějte 2 – 4x za rok (dle intenzity užívání). Zachováte tím měkkost a atraktivní vzhled Vaší sedací soupravy.

Dodržování těchto pravidel Vám nezabere mnoho času a až několikanásobně Vám prodlouží životnost Vašeho koženého nábytku!

Hlavní možné příčiny vedoucí k poškození kůže - zejména světlých barev

Kůže podléhá degradační reakci, především u světlých barev, které mohou zežloutnout.
Níže je seznam pravděpodobných situací, které mohou způsobovat výše zmíněný efekt žloutnutí:
* Povrchové ošetření kůže čistícími prostředky užívanými běžně v domácnosti může způsobit změnu barvy kůže.
* Rychlý pokles jakosti a nečekané blednutí barvy (žloutnutí) může být způsobeno dlouhodobým a přímým vystavením kůže slunečnímu svitu a teplu během přepravy, uskladnění a používání. Doporučuje se uchovávat kůži při teplotách mezi 10 - 25°C, při vlhkosti mezi 50% - 75%, nevystavovat přímému slunečnímu svitu a jakémukoliv jinému zdroji tepla.
* Vypařování rozpouštědel lepidla užívaných při ručně vyráběných produktech, i když jsou aplikovány na zadní straně kůže.
* Vypařování těkavých látek z polštářových vycpávek způsobené nedostatečnou stabilizací expanzních materiálů během montáže.
* Nežádoucí reakce materiálů způsobené jejich kontaktem s dalšími komponenty. Je doporučováno zkontrolovat vždy místo dlouhodobého a přímého kontaktu mezi různými materiály, aby nedošlo k nežádoucímu vzájemnému působení mezi těmito komponenty.